а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иконографка

мн. иконографки
Вид збор: Именка, женски род
1. жена иконограф
2. Направа за механичко пренесување слики и цртежи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи