а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иконографија

(само едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 12500
1. Научна дисциплина што ги проучува, толкува и ги опишува уметничките дела од областа на сликарството и вајарството според нивните типични атрибути, симболи и други ознаки.
Англиски: iconography Албански: ikonografi
Употреба: Ликовна уметност
2. Севкупност на такви описи.
Англиски: iconography Албански: ikonografi
3. Севкупност од препознатливи надворешни ознаки.
Англиски: iconography Албански: ikonografi
Употреба: Преносно значење
Примери:
Партиска иконографија.
Изведенки
иконографски прид.
иконографскиот
Што се однесува на иконограф и на иконографија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК