а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

иконичен

иконичниот
Вид збор: Придавка
Што се состои од слика, што претставува слика; што се изведува од слика.
Англиски: iconic
Примери:
иконичен знак
иконично значење
FlexiMac
 менување на македонски глаголи