а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

икона

мн. икони
Вид збор: Именка, женски род
1. Слика на Христос, Богородица, на светец или на религиозно сиже, изработена (обично на штица) според правилата и обичаите на православната црква.
Англиски: icon Албански: ikonë
Употреба: Црковен термин
2. Во компјутерската технологија - сликовито претставување на некоја програма на екранот од компјутерот.
Англиски: icon Албански: ikonë
Употреба: Информатика
Изведенки
1. иконичка ж.
мн. иконички
дем. и хип.
2. иконка ж.
мн. иконки
дем. и хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи