а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

икиндија

(едн.) икиндијата
Вид збор: Именка, женски род
1. Трета дневна молитва кај муслиманите (во попладневните часови, пред зајдисонце).
Турски: ikindi Албански: iqindi
Употреба: Архаизам , Религија
2. квечерина
Англиски: dusk Албански: muzg, prarim
Употреба: Архаизам , Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи