а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

икебана

мн. икебани
Вид збор: Именка, женски род
Традиционална јапонска вештина за аранжирање цвеќиња и гранчиња во согласност со определени правила.
Примери:
Вечерва по осми пат беше отворена изложбата на икебани „Македонски корени“ од Димитар Насковски-Митко.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи