а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изџвака

изџвакаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15564
Со џвакање доволно издроби и размекне (храна).
Англиски: chew
Примери:
Едвај го изџвака сувото лепче.
Изведенки
изџвакува несв.
изџвакуваат
повт.