а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изјасни

(се) изјаснат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7399
1. За небо, време - стане јасен, чист.
Англиски: clear up Албански: kzhjellet
Примери:
Небото се изјасни.
2. Искаже, изнесе свој став, свое мислење.
Англиски: declare Албански: deklaroj
Примери:
Населението се изјасни за комунален придонес.
Двете партии се изјаснија за спроведување предвремени избори.
Изведенки
1. изјаснува несв.
изјаснуваат
2. изјаснување ср.
глаг. им.
Пример: Референдумско изјаснување.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК