а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изјари

изјарат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За петел - оплоди кокошка.
Албански: i hyp, fekondoj
Примери:
Петелот ги изјари кокошките.
2. За кози - заврши со јарење.
Албански: mbaroj me pjell të edhëve
Примери:
Козите рано се изјарија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК