а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изјави

изјават
Вид збор: Глагол, свршен
Соопшти пред некого, за јавност, даде изјава.
Англиски: declare, plead Албански: deklaroj
Примери:
Тужениот изјави решително дека не е виновен.
Тој ѝ изјави љубов на својата сакана.
Изведенки
1. изјавува несв.
изјавуваат
2. изјавување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи