а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изјава

мн. изјави
Вид збор: Именка, женски род
1. Писмено или усно излагање, признание и сл.
Англиски: statement Албански: deklaratë
Примери:
Даде изјава во полиција како сведок на одбраната.
Потпишаа изјава на покајување.
2. соопштение, објава
Англиски: declaration Албански: deklaratë
Примери:
Изјава за печатот.
Љубовна изјава.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи