а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изѕира

(се) изѕираат
Вид збор: Глагол, несвршен
Се проѕира, пропушта светлина.
Примери:
Водата се изѕира.
Коските му се изѕираа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи