а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изѕемне

изѕемнат
Вид збор: Глагол, свршен
Многу измрзне, премрзне целосно зафатен од студ.
Англиски: freeze
Примери:
Децата изѕемнаа враќајќи се од училиште.
Изведенки
1. изѕемнува несв.
изѕемнуваат
2. изѕемнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи