а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изучен

изучениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 49675
1. Што е добро научено.
Англиски: learned Албански: i mësuar
Примери:
Изучениот материјал не се заборава лесно.
2. Што е добро проучен.
Англиски: studied Албански: i studiuar
3. Што изучил, што завршил некакво образование.
Англиски: educated Албански: i arsimuar
Употреба: Образование
4. Обучен за нешто (занает, струка, вештина).
Англиски: trained Албански: i trajnuar