а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изутрина

мн. изутрини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15210
Рано наутро, утро.
Англиски: morning
Примери:
Секоја изутрина одеше за вода на селската чешма.
Од изутрина не се чувствувам добро.
Изутрина, уште рано-рано во муграта, тој стана.
Во понеделникот изутрината тој се вратил дома.