а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изусти

изустат; изустил; изустен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 2400
Изрече, изговори, испушти глас.
Примери:
Таа изусти само неколку зборови и замолче засекогаш.
Изведенки
изустува несв.
изустуваат