а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изурне

изурнат; изурни, изурнете; изурнав, изурнаа; изурнал; изурнат; изурнев, изурнеа; изурнел
Вид збор: Глагол, свршен
Разруши, урне сосема, до крај.
Англиски: demolish
Примери:
Децата ги изурнаа оградите од плитари.