а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изум

мн. изуми
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9153
Тоа што е измислено како резултат на умствена работа.
Англиски: invention
Примери:
Комбајните се релативно стар изум, но постојано технички се усовршуваат.
Во 1879 година на полето на електротехниката биле пронајдени голем број изуми. [извор]