а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изумре

изумрат; изумри, изумрете; изумрев, изумреа; изумрел; изумрен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 7413
1. Умре не оставајќи никакво потомство.
Англиски: die out Албански: vdes
Примери:
Тие сите изумреа, не остана никој во големата куќа.
Многу животински видови изумреле.
2. Умре еден по друг, сите.
Англиски: die out Албански: vdes
Примери:
Изумреле многу деца за време на војната.
Старите изумреа, младите отидоа на туѓина.