а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изуми

изумат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9292
Заборави, исчезне од помнењето.
Англиски: forget
Примери:
Таа изуми дека е недела и дека дуќаните се затворени.
Изведенки
1. изумува несв.
изумуваат
повт.
2. изумување ср.
глаг. им.