а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изулави

изулават
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 31975
1. Направи некој да биде улав.
Англиски: madden Албански: çmend
Примери:
Го изулави детето со многу ќотек.
2. (се изулави) Стане улав.
Англиски: become crazy Албански: çmendem
Примери:
Човекот се изулави по сите тие трагични настани.