а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изудави

изудават
Вид збор: Глагол, свршен
1. Удави во голем број, сите до еден.
Англиски: drown Албански: ngulfatem, përmbytem
Примери:
Ги изудави сите мачиња во реката.
2. (се изудави) Се удави сите, до еден.
Албански: ngulfatem, përmbytem
Примери:
Сите се изудавиле во езерото кога се превртел чамецот.