а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изруча

изручаат
Вид збор: Глагол, свршен
Изеде ручек, јадење до крај.
Англиски: lunch Албански: mbaroj me drekim
Употреба: Гастрономија
Примери:
Слатко го изручавме зелникот.
Изведенки
изручува несв.
изручуваат