а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изрти

изртат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28479
Се појави од земјата, никне, 'рти сѐ што било за 'ртење.
Англиски: sprout Албански: mbin
Употреба: Ботаника
Примери:
Семето изртило.
Изведенки
изртува несв.
изртуваат