а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изрони

изронат; изронил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16247
1. Одрони, поткопа земја, камења и сл.
Англиски: crumble Албански: shkërmoqet
Примери:
Водата ја изрони браздата.
Играјќи си, децата ги изрониле камењата од потпорниот ѕид.
2. Рони до крај, колку што има за ронење.
Албански: kokërroj
Примери:
Ја изронивме пченката уште минатата недела.
3. Пролие солзи.
Англиски: cry Албански: mbush syt me lot
4. (се изрони) Се одрони, се поткопа земја, камења и сл.
Англиски: crumble Албански: shkërmoqet
Примери:
Земјата се изрони таму каде што стапна војникот.
5. (се изрони) Се рони до крај.
Албански: kokërroj
Примери:
Грозјето се изрони од гроздот што го мереше продавачот.
Изведенки
изронува несв.
изронуваат