а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изрои

(се) изројат; изрој, изројте; изројав, изројаа, изроив; изроија; изројал, изроил; изројан, изроен; изроев, изроеја; изроел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 39497
За пчели - заврши со роење.
Англиски: swarm
Примери:
Пчелата се изрои.