а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изроди

изродат; изродил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13822
1. Роди, народи деца во голем број.
Англиски: bear Албански: lind
Примери:
Таа изроди едно чудо деца.
Во бракот со него, тие изродија неколку деца, но сите им умреа.
2. (се изроди) Заврши со раѓање.
Англиски: bear Албански: lind
3. (се изроди) Стане полош, физички и морално од своите предци, се излоши.
Англиски: degenerate Албански: degjeneroj
Примери:
Тој се изроди во предавник на својот род.
Синовите ѝ се изродија во шпиони.
4. (се изроди) Настане, се појави некоја лоша појава.
Албански: lind
Употреба: Пејоратив , Преносно значење
Примери:
Од тој настан се изродија кажувањата за сеништето.
Изведенки
изродува несв.
(се) изродуваат