а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изркне

изркнат; изркни, изркнете; изркнав, изркнаа; изркнал; изркнат; изркнев, изркнеа; изркнел
Вид збор: Глагол, свршен
изрка
Изведенки
изркнува несв.
изркуваат
повт.