а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изрка

изркаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Гласно прочисти грло (од слуз, крв) и плукне.
Албански: pshtyj këlbaz
Примери:
Болниот изрка засирена крв.
2. Издаде рапав глас при спиење.
Англиски: snore Албански: gërhas
3. (се изрка) Се прочисти од непожелна слуз од дишните патишта или од носот.
Албански: pshtyj këlbaz
Примери:
Непознатиот се изрка и плукна.