а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изрипа

изрипаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14258
Со рипање скокне на нозе, наеднаш, неочекувано.
Англиски: jump out
Примери:
Коњот изрипа за да не му го стават оглавот.
Жабите изрипаа во плитката вода.
Од грмушките изрипаа војници.
Изведенки
1. изрипува несв.
изрипуваат
2. изрипување ср.
глаг. им.