а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изрипа

изрипаат
Вид збор: Глагол, свршен
Со рипање скокне на нозе, наеднаш, неочекувано.
Англиски: jump out
Примери:
Коњот изрипа за да не му го стават оглавот.
Жабите изрипаа во плитката вода.
Од грмушките изрипаа војници.
Изведенки
1. изрипува несв.
изрипуваат
2. изрипување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи