а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изрине

изринат; изрини, изринете; изринав, изринаа; изринал; изринат; (ќе) изринев, (ќе) изринеа; (ќе) изринел; изринет
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23525
Со ринење отстрани нешто, целосно, до крај.
Англиски: shovel
Примери:
Секој пред својот дуќан го изрина снегот.
Тој го изрина гнојот од шталата.
Изведенки
изринува несв.
изринуваат