а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изрине

изринат
Вид збор: Глагол, свршен
Со ринење отстрани нешто, целосно, до крај.
Англиски: shovel
Примери:
Секој пред својот дуќан го изрина снегот.
Тој го изрина гнојот од шталата.
Изведенки
изринува несв.
изринуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи