а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изригне

изригнат
Вид збор: Глагол, свршен
изрига
Англиски: burp
Примери:
Тој вулкан може да изригне.
Изведенки
1. изригнува несв.
изригнуваат
2. изригнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи