а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изрига

изригаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Исфрли силно со ригање, блуе.
Англиски: belch Албански: vjell
Примери:
Вулканот изрига лава во огромни количества.
Оџакот изрига црн чад.
2. Испушта вишок воздух од желудникот; подригнува.
Англиски: burp Албански: gokso, gromësij
Примери:
По обилниот ручек тој гласно изрига.
3. Си даде себеси оддишка испуштајќи крик, силен глас.
Албански: gokësoj, gromësij
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во неговото грло најадри крик и тој изрига.
Изведенки
1. изригува несв.
изригуваат
2. изригување ср.
.
глаг. им
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК