а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изриба

изрибаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 52852
1. Заврши со рибање, чистење на некоја површина.
Англиски: rub Албански: mbaroj me pastrim
Примери:
Жената ги изриба скалите.
2. Искара некого со многу погрдни зборови.
Англиски: scold Албански: qortoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Директорот добро го изриба чуварот што го фати на спиење.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК