а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изржи

изржат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За животно - се огласи со 'ржење.
Англиски: growl Албански: grind
Примери:
Кучето из'ржи на непознатиот.
2. Остро, грубо се извика на некого.
Англиски: growl Албански: grind
Употреба: Преносно значење
Примери:
Агентот из'ржа на присутните: Каде е?
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК