а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изрече

изречат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Искаже, изрази со зборови, изговори, рече: збор, мисла, исказ.
Англиски: spell Албански: shqiptoj
Примери:
Тој изрече најнавредливи зборови за својот татко.
2. Определи, утврди, донесе пресуда, казна и сл.
Англиски: sentence Албански: shqiptoj
Употреба: Правда
Примери:
Судијата ја изрече пресудата пред публиката во судницата.
Изведенки
1. изрекува несв.
изрекуваат
2. изрекување ср.
глаг. им.
3. изречува несв.
изречуваат
4. изречување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи