а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изретчи

изретчат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи да биде ретко, проретчено.
Англиски: rarefy Албански: rralloj
Примери:
Градинарите го изретчија расадот.
Дождот ги изретчи минувачите.
2. (се изретчи) Стане ретко, проретчено.
Англиски: thin Албански: rralloj
Примери:
Со годините, убавата коса и се изретчи.
Жените што чекаа за леб се изретчија.
Изведенки
изретчува несв.
изретчуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи