а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изреси

изресат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи реси на нешто.
Англиски: threadbare Албански: bëj thekë, resë
Примери:
Ткајачката ги изреси чергите од едната страна и ги подврза во форма на реси.
2. (се изреси) Добие реси.
Албански: bëj thekë, resë
Примери:
Материјалот за фустан се изресил од едната страна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи