а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изренда

изрендаат
Вид збор: Глагол, свршен
Со рендање издроби, обработи нешто.
Англиски: grate
Примери:
Готвачката ги изренда морковите за супа.
Мајсторот ги изренда штиците со дрводелското ренде од едната страна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи