а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изрека

мн. изреки
Вид збор: Именка, женски род
1. Реченица или низа од зборови со која нешто се изрекува, се соопштува, се јавува.
Англиски: saying Албански: thënie
Примери:
Него го копкаше таа изрека на детето за чудните сенки на крајот од селото.
изрека на пресуда
2. Изречена мудра мисла, морална поука.
Англиски: saying Албански: thënie
Примери:
народна изрека
латинска изрека
FlexiMac
 менување на македонски глаголи