а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изрезок

мн. изрезоци
Вид збор: Именка, машки род
Тоа што ќе се изреже од нешто.
Англиски: clipping
Примери:
Изрезоците од шарена хартија децата ги лепеа во блокчињата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи