а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изрезили

изрезилат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 27686
1. Резили некого, посрамоти пред други луѓе.
Англиски: dress down Турски: rezil Албански: turpëroj, qortoj, bëj rezil
Употреба: Разговорно
Примери:
Мајсторот го изрезили калфата пред муштериите.
2. (се изрезили) Се посрами пред некого.
Англиски: ashame Албански: turpërohem
Примери:
Детето се изрезили пред комшиите кога го фатија да краде кајсии.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК