а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изрежира

изрежираат; изрежирал; изрежиран
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 33236
1. Режира сценско или филмско дело.
Англиски: direct Албански: bëj regji
Употреба: Сцена
Примери:
Се поделија награди за најдобро изрежираните драми.
2. намести, подметне
Англиски: fake Албански: bëj kurth
Употреба: Преносно значење
Примери:
изрежирана политичка ујдурма
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК