а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изреже

изрежат; изрежи, изрежете; изрежав, изрежаал, изрежал; изрежан; (ќе) изрежев, (ќе) изрежеа; (ќе) изрежел; изрежен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14594
1. Со режење, исече нешто до крај, целосно.
Англиски: cut out Албански: pres
Примери:
Децата ги изрежаа нацртаните букви.
2. Искрои лозје, исече прачки, ластари и сл.
Англиски: prune Албански: pres, krasis
Употреба: Земјоделство
Примери:
Го ископа лозјето, ги изрежа ластарите.
Изведенки
1. изрежува несв.
изрежуваат
2. изрежување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК