а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изреволтира

изреволтираат
Вид збор: Глагол, свршен
Предизвика револт.
Англиски: revolt
Примери:
Пример што ги изреволтира граѓаните.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи