а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

израскине

израскинат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Раскине се што може да се раскине.
Англиски: tear off Албански: shkëput, ndërprej
Примери:
Рибарите ги израскинале мрежите вадејќи ги набрзина.
Ветерот ги израскина облаците над градот.
2. За нешто нематеријално, измачи.
Англиски: torment Албански: shkep
Употреба: Преносно значење
Примери:
Непријателот душата му ја израскина барајќи од него да се откаже од името.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи