а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

израскаже

израскажат
Вид збор: Глагол, свршен
Раскаже многу нешта наеднаш, во еден здив.
Примери:
Таа израскажа некои чудни приказни за непознатиот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи