а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

изразувач

мн. изразувачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37017
Лице што изразува нешто, некоја идеја, стремеж, желба, настојување и сл.
Примери:
Бизнис-планот задолжително требна да содржи и податоци за изразувачот на интересот.
Тој е еден од откривачите и изразувачите на развојната тенденција во македонската реалност од тоа време.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК